A díváli szimbolizálja a szellemi "a fény győzelmét a sötétség felett, a jót a gonosz felett és a tudást a tudatlanság felett".
A díváli (más néven dípávali, (Dévanágari:दिवाली) a fények ünnepe. A hindu vallás egyik legjelentősebb ünnepe, amelyről a szikh és dzsaina vallásúak is megemlékeznek.
A díváli a hindu holdnaptár kárttika hónapjában (október-november) az újhold napjára esik, ami 2020-ban november 14-e.
Hogy ünneplik meg a díválit?
Este lámpásokat gyújtanak, kiteszik őket az ablakba, hogy Laksmi istennő, aki a gazdagság és jólét istennője megtalálja az utat a házhoz. Laksmi a fények ünnepén házról-házra jár, és megáld minden szépen kivilágított házat. Mindenki birtokolni akarja, de senkinél sem marad sokáig.
Laksmi istennő a Dívali alkalmával Gruhalaksmi is, azaz tökéletes háziasszony formájában van jelen. Ezért ilyenkor a háziasszonyok ajándékot kapnak, valami olyasmit, amit a konyhában vagy a vendégek fogadásánál tudnak használni. Ez is azt segíti, hogy a jólét megalapozódjon a házban. Ilyenkor sokat sütnek-főznek, nagyon sokféle édesség is kerül az asztalokra.

A díváli a bőség és a spirituális felemelkedés ünnepe is
A Dívali nemcsak az anyagi jólét ünnepe, hanem a spirituális fényé és felemelkedésé is. Ilyenkor az Istennő Mahálaksmi (mahá=nagy) formáját is tisztelik, aki segít elűzni a tudatlanság sötétségét, és segíti az embereket a megvilágosodás, lelki felemelkedés útján.
A hinduizmus egyik legnépszerűbb fesztiválja, a díváli széles körben kapcsolódik Lakshmi-hoz, a jólét istennőjéhez, sok más regionális hagyományhoz, amelyek összekapcsolják az ünnepet Szitával és Rámával, Visnu, Krisna, Yama, Yami, Durga, Kali, Hanuman, Ganesha, Kubera, Dhanvantari vagy Vishvakarman.

Ezenkívül egyes régiókban annak a napnak az ünnepe, amikor Lord Rama feleségével, Szitával és testvérével, Lakshmana-val visszatért Ayodhya királyságába, miután Lankában legyőzte Ravanát és 14 év száműzetést töltött el.
Így készülj fel a díválira
Díváli előtt az ünneplők otthonaik és munkahelyeik takarításával, felújításával és díszítésével (olajlámpákkal) és rangolissal készülnek.
Diwali alatt az emberek a legfinomabb ruházatukat viselik, diyákkal és rangolikkal világítják meg otthonuk belsejét és külsejét, fellépnek (Lakshmi puja) – Lakshmi, a jólét és a gazdagság istennőjének istentiszteleti szertartásai, könnyű tűzijátékok és részt vesznek családi ünnepek, ahol mithai (édesség) és ajándékok kerülnek megosztásra.

Diwali az indiai szubkontinensen élő hindu és dzsain diaszpóra számára is jelentős kulturális esemény.
A díváli öt napja
Az ötnapos fesztivál az indiai szubkontinensen jött létre, és a korai szanszkrit szövegekben említik. A Diwali-t általában húsz nappal a Dashera (Dasara, Dasain) fesztivál után ünneplik Dhanteras-szal, vagy annak regionális megfelelőjével, ezzel a fesztivál első napját ünnepelve, amikor az ünneplők otthonuk takarításával és a padlón lévő dekorációk készítésével készülnek, például rangolis.

A második nap Naraka Chaturdashi. A harmadik nap a Lakshmi Puja napja, és a hagyományos hónap legsötétebb éjszakája. India egyes részein a Lakshmi Puja utáni napon a Govardhan Puja és a Balipratipada (Padwa) van jelölve.
Egyes hindu közösségek az utolsó napot Bhai Dooj-ként vagy a húg és a testvér közötti kötelék elkötelezettségének megfelelő regionális egyenértékűnek nevezik, míg a többi hindu és szikh kézműves közösség ezt a napot Vishwakarma Puja néven jelöli meg, és karbantartással végzi a munkáját munkaterek és imák felajánlása.